Ako si nastaviť pozicioning značky a prečo je to dôležité? Na úvod je podstatné zadefinovať si, čo to vlastne pozicioning je. Zrozumiteľne a ľudsky. Predstaviť si ho môžete ako miesto na trhu, miesto pre vašu značku, na ktorom je umiestnená. Poloha tohto miesta je definovaná rôznymi premennými – či chcete byť lacnejší alebo drahší, rýchlejší alebo pomalší, chutnejší alebo zdravší, aká emócia má byť pre váš produkt charakteristická a podobne.

Pozicioning jasný ako facka

Každý z vašich konkurentov má tieto premenné definované inak, a tak má jeho značka a produkty inú pozíciu. V prípade, ak ho nemá definovaný, robí chybu, ktorú môžete využiť. Dôležité je určiť si váš pozicioning presne a jasne ako facka. Prečo je to také podstatné? Pretože pokiaľ sa nebudete vedieť zaradiť a povedať si či som taký, alebo iný, rovnako nerozhodný pocit z vašej komunikácie budú mať aj vaši zákazníci. Skrátka, všetko je to o sebavedomí a jasných rozhodnutiach, ktoré musia vaši zákazníci cítiť pri vzájomnej komunikácii.

Pri jasne definovanej pozícii dávate konkrétnejší signál zákazníkovi, aby sa rozhodol pre váš produkt, a zvyšujete si tak šance, aby si vás zapamätal.

Nastúpiť či nenastúpiť?

Predstavte si situáciu zo života, keď stojíte na autobusovej zastávke a čakáte na autobus číslo 4. Vidíte ho v diaľke, ako prichádza, stále sa približuje. Až v poslednej chvíli zbadáte, že sú na ňom čísla 4, 9 aj 12. Autobus zastaví a vy neviete, či máte alebo nemáte nastúpiť, lebo netušíte, kam by vás odviezol. Nemá presne zadefinovanú svoju pozíciu a smer, ktorým ide, čo nie je vôbec dobré.

Ďalším dôvodom, prečo je podstatné nastaviť si správny smer, je, aby ste nerozbíjali vašu energiu na štyri rôzne cesty. Pokiaľ totiž nemáte pozíciu definovanú napevno, môže sa stať, že z mesiaca na mesiac iba improvizujete a meníte ju podľa toho, kto vám čo povie. Jeden silný koncept je omnoho hodnotnejší ako niekoľko menších.

Hejty boli a budú

Nebojte sa toho, že po presnom zadefinovaní pozicioningu a začaní fungovania v jeho zmysle, sa to nebude pozdávať všetkým. Nikdy nevyhoviete všetkým a ani sa o to nikdy nesnažte. Jedným budete sympatickí a druhým zase nie. Lenže ľudia, ktorým sa budete páčiť, vás budú zbožňovať omnoho viac, pretože pochopia, že to robíte pre nich.

Množstvo firiem a malých spoločností nastavenie pozície na trhu nerieši, a práve to môže byť vaša konkurenčná výhoda, ako si nájsť jasné miesto na trhu a vidiet vaše podnikanie v inom svetle.

Toto bol štvrtý pilier, na ktorom stojí každá úspešná značka – jasný pozicioning. Verím, že som vás opäť niečím inšpiroval a dovidenia nabudúce.