Celkovo sa tvorba a budovanie značky skladá z troch fáz: obchodno-strategická fáza, vizuálno-kreatívna fáza a komunikačná fáza. V tomto videoblogu sa konkrétnejšie pozrieme na druhú, vizuálno-kreatívnu fázu. Povieme si, ako vytvoriť vašej značke tvár. Ako jej určiť dizajn, a prečo je dôležitá firemná identita pre zapamätanie a odlíšenie sa vašej značky. Reč bude tiež o tvorbe názvu – namingu vašej značky, či o tom, aké farby a písmo je vhodné použiť.

1. Prvým krokom vo vizuálno-kreatívnej fáze je vytvorenie názvu.

Názov je veľmi dôležitý prvok. Bude sa s vami niesť počas celého vášho podnikania, čo môžu byť roky, desaťročia, ale aj stáročia. Ako teda vytvoriť dobrý názov? Pri vytváraní názvu je potrebné dať pozor na to, aby ste sa dostatočne odlíšili od konkurencie. Ak tak neurobíte, ľudia si vás budú zamieňať s konkurenciou, a tým pádom si budú omylom kupovať ich produkty, nie tie vaše.
Pri vytváraní názvu je dôležitá kreativita. Keď dáte svojej značke nejaký príbeh alebo myšlienku, ľudia si ju jednoduchšie zapamätajú. Zároveň je podstatné, aby sa názov ľahko čítal a písal. Čím komplikovanejší je názov, tým problematickejšie je jeho zapamätanie si. Taktiež treba myslieť na to, čo znamená váš názov v iných jazykoch. Treba si zistiť, či náhodou v nejakom jazyku neznamená nadávku alebo niečo urážlivé, prípadne neúmyselne vtipné.

2. Ďalším krokom je vytvorenie vizuálnej firemnej identity.

Keď už máte vytvorený názov, je potrebné vytvoriť k nemu reálnu grafickú značku. Logo, ktoré bude charakterizovať vašu firmu. Najdôležitejšie pri tvorbe dizajnu je, aby vzbudzoval v zákazníkoch emóciu, s ktorou chcete spájať vašu značku. Napríklad serióznosť, kreativita, pružnosť, priateľskosť, inovatívnosť. Pri jeho navrhovaní dbajte na to, aké farby použijete. Rôzne farby majú rôzne psychologické aspekty.
Firemný dizajn nie je iba logo. Je to celkový dojem z vašej spoločnosti. Identita sa nebuduje iba cez logo, ale aj cez vaše letáky, brožúry, prospekty, webovú stránku, vizitky, hlavičkový papier a všetok ďalší materiál, ktorý reálne využívate. Väčšinu korešpondencie dnes vybavujeme prostredníctvom e-mailov, preto nezabúdajte na dobrý e-mailový podpis. Každý e-mail môže byť vďaka tomu vašou reklamou alebo budovaním dobrého imidžu vašej značky.

3. Tretí krok je vytvorenie sloganu.

Slogan vám môže pomôcť nasmerovať vášho budúceho zákazníka priamo k vám. Slogan by mal byť krátky, výstižný a mal by príjemne znieť. Môžete ho pokojne stavať na vašich benefitoch alebo konkurenčných výhodách.

Dajte si vašu značku zabezpečiť ochrannou známkou. Ak sa vám bude dariť, vaša značka spolu s vaším podnikom bude naberať na hodnote. Preto je dôležité poistiť sa už dnes. Registrácia ochrannej známky nie je vôbec komplikovaná a stojí iba niekoľko sto eur. Zaregistrujte si ju teraz a v budúcnosti môžete ušetriť tisíce eur.

Ak už máte vymyslený skvelý názov a vytvorený dizajn, ktorý vás odlišuje od konkurencie, je načase posunúť sa do komunikačnej fázy, ktorej sa budem venovať v nasledujúcom videoblogu.