Ľudia, ktorým predávate vaše produkty sú odlišní ako vy. Majú iné zvyky, priority, rozmýšľajú, žijú a správajú sa inak. Preto je dôležité aspoň na chvíľu sa vžiť do role vášho zákazníka, zistiť o ňom čo najviac informácií a zamyslieť sa ako uvažuje.

Množstvo našich klientov, posudzuje svoju cieľovú skupinu podľa seba, prípadne nám často na prvom spoločnom stretnutí hovoria, že našou cieľovkou sú všetci. Nad touto odpoveďou sa vždy iba jemne pousmejeme a začneme sa ich pýtať, komu skutočne chcú svoje komunikačné posolstvo odovzdávať. Čím presnejšie s nimi ich cieľovku vyšpecifikujeme, tým lepšie. Na jej definovanie existuje množstvo spôsobov a techník od socio-demografických štatistík a prieskumov až po priame vyrazenie do ulíc za respondentmi.

Čím viac o nich klientovi prezradíme, tým sa nám lepšie uvažuje ako nastaviť svoju komunikáciu, ciele, pridanú hodnotu či pozicioning a zadefinovanie svojej značky a produktov.

Ďalšou pomôckou je vytvorenie archetypov zákazníkov. Od mena a výzoru až po úplné detaily: kde býva, koľko má rokov, ako sa oblieka, kam chodí do práce, koľko má detí, koľko zarába, chodí rád na ryby alebo do fitka? Tento popis by mal vystihovať vášho typyckého zákazníka a vždy keď niečo budete vytvárať a vymyslíte niečo nové, opýtajte sa sami seba (a jeho), či by sa mu to páčilo a ocenil to. 

Vôbec sa nebojte zamyslieť sa nad denným režimom vašej cieľovky. Zoberte si papier a pero a vypíšte si, akými činnosťami vaši zákazníci počas dna prechádzajú, čo robia a kde by ste ich vedeli zastihnúť a efektívne osloviť.

A čo dodať na záver? Nesprávne vyšpecifikovaná cieľová skupina smeruje k priemernosti. A priemerné značky sa len ťažko zaradia medzi úspešné. Vytvárajte produkt a budujte značku s esenciou vášho vnímania, ale nezabúdajte na to, komu a akým spôsobom komunikujete. Vtedy máte najväčší predpoklad k úspechu.

Toto bol tretí pilier, na ktorom stojí každá úspešná značka – zladenie sa s cieľovou skupinou. Verím, že som vás opäť niečím inšpiroval a vidíme sa nabudúce.