Celkovo sa tvorba a budovanie značky skladá z troch fáz: obchodno-strategická fáza, vizuálno-kreatívna fáza a komunikačná fáza. Každá z týchto fáz je dôležitá a určite by ste nemali ani jednu preskočiť. V tejto časti si povieme viac o obchodno-strategickej fáze, ktorá sa skladá z 5 krokov, ktoré na seba nadväzujú a ich definovanie je ideálnym bodom ako začať budovať značku.

1. Prvý krok v obchodno-strategickej fáze je analýza konkurencie a prieskum trhu. Teraz máte nejaký nápad, myšlienku, ktorú chcete aplikovať do reálneho sveta a urobiť z nej vaše podnikanie. Práve preto sa pozerajte na to, s kým budete v rámci konkurencie súperiť. Vaši klienti sa budú totiž rozhodovať, či budú nakupovať produkty od vás, alebo od vašej konkurencie. Zrealizujte si preto podrobný prieskum trhu a konkurencie, možno aj malý mystery shopping. Reálne navštívte prevádzky vašej konkurencie, vyskúšajte jej produkty a skúste s nimi inkognito komunikovať. Takisto zanalyzujte prospekty, logo a snažte sa zamyslieť nad tým, ako vaša konkurencia uvažuje a na čom stavia.

2. Definovanie vízie spoločnosti. O tomto bode už bola reč v predchádzajúcom videoblogu, ktorý nájdete tu.

3. Určenie si filozofie vašej značky. Filozofia hovorí o tom, ako chcete pristupovať k napĺňaniu poslania vašej značky. Táto zložka definuje, aký prístup budete mať k jednotlivým rozhodnutiam, vašim produktom či vašim zákazníkom. Naša filozofia v daren&curtis je, že budujeme pre našich klientov značky s charakterom a emóciou a prinášame im inovácie do marketingu.

4. Krokom číslo štyri je analýza a definovanie cieľových skupín. Cieľových skupín môžete mať hneď niekoľko, to je úplne normálne. Každá z cieľoviek si, samozrejme, vyžaduje iné prístupy, komunikačné kanály a rozdielne posolstvá, ktoré jej chcete komunikovať.

5. Finálnym krokom v obchodno-strategickej fáze je definovanie a nastavenie produktových línií a cenových hladín. Mať najnižšiu cenu nie je určite riešenie. Keď totiž znížite cenu vášho produktu a nastavíte ju tak, aby bola nižšia ako u konkurencie, vôbec nebude samozrejmé, že všetci jej zákazníci prejdú k vám a budú kupovať vaše produkty. Práve naopak. Nízka cena pri značke, o ktorej nemajú vybudovanú znalosť a povedomie, ich iba sama osebe jednoducho nepresvedčí.
Naopak, keď máte stanovenú vyššiu cenu, zákazníci budú očakávať racionálne argumenty, prečo je váš produkt drahší, a tiež pridanú hodnotu, o ktorej bola reč v našom štvrtom videoblogu.

Nepredávajte, ale pomáhajte

Uvedomujem si, že podnikanie je pre vás v tejto chvíli hlavne o zárobku, ale Tomáš Baťa už dávno povedal jeden veľmi zaujímavý výrok: „Pokiaľ slúžite svojim zákazníkom najlepšie, ako viete, pred peniazmi neuniknete.“ Nezameriavajte sa teda na to, koľko predáte, ale v prvom rade sa zamyslite nad tým, ako svojim zákazníkom pomôžete a ako im váš produkt dokáže zlepšiť deň.

Toto bolo päť základných krokov z obchodno-strategickej fázy. V ďalšom videoblogu vám poviem viac o kreatívno-vizuálnej fáze budovania značky – ako vytvoriť názov, logo, firemný dizajn a kreativitu vašej značky.