Hovorilo sa o tom už tak dlho, až sa to nakoniec stalo realitou. Facebook to s konkurovaním ostatným platformám myslí vážne a aktuálne oficiálne spustil svoju vlastnú videoslužbu, ktorou chce konkurovať YouTube. Čo všetko prinesie on-line televízia Facebook Watch?

Facebook podporuje videoformáty dlhodobo. Nečudo, ľudia videá milujú a trávia pri nich naozaj veľa času. Lenže kvôli dlhým videám, vlogom, rôznym on-line reláciám alebo seriálom často odchádzali z Facebooku na YouTube, prípadne na NetFlix alebo Amazon Video. Preto sa do tejto spoločnosti definitívne začleňuje aj modrá sociálna sieť. Chce dosiahnuť to, že ľudia budú, samozrejme, tráviť pri videách viac času, ale budú o tom medzi sebou hovoriť a tiež vytvárať a utužovať komunity.

Čo prináša divákom?

Používateľov mobilnej appky, ale aj desktopovej verzie či TV aplikácie čaká nová záložka, ktorá bude zjednocovať všetok videoobsah od tvorcov, ktorí ich zaujímajú. Celá služba Facebook Watch je personalizovaná, čo znamená, že vám odporučí obsah, o ktorý máte záujem, alebo obsah, ktorý sledujú vaši priatelia.

K dispozícii bude aj tzv. Watchlist, teda funkcia, ktorá vás upozorní na nový diel programu, ktorý nechcete premeškať. Predpokladám, že bude fungovať aj v kombinácii so záložkou Saved, a budete si tak môcť ukladať veci, ktoré chcete vidieť, ale nemáte na ne momentálne čas.

Ak si chcete vyberať podľa toho, čo sa páči ostatným používateľom a o čom radi hovoria, využijete funkciu Most Talked About. Zaujímavé je, že Facebook sleduje aj reakcie, ktoré ľudia na videá dávajú, a tak si môžete napríklad vybrať program, na ktorom sa ľudia zabávajú a dávajú to najavo reakciou „Ha-ha“.

K jednotlivým programom bude možné vytvárať aj príslušné skupiny, kde môžete komunikovať s inými fanúšikmi. Vzniknú tiež tzv. Show Pages, teda niečo ako fan stránky pre konkrétne programy.

Čo prináša tvorcom?

Samozrejme, aby mohli používatelia Facebook Watch využívať plnohodnotne, musí služba pritiahnuť najmä tvorcov videoobsahu. Tých láka najmä na možnosť získania alebo rozšírenia publika, budovania komunity, ale aj na monetizáciu obsahu, čo znamená, že úspešní tvorcovia budú za svoju prácu dostávať zaplatené rovnako ako na YouTube.

Facebook predpokladá, že úspešnými by mohli byť najmä niektoré typy programov:

  • live programy, ktoré spájajú komunity – napríklad športové prenosy, v USA by to mala byť MBL, teda najvyššia bejzbalová liga
  • programy, ktoré si držia jeden koncept alebo sú na pokračovanie – to môže byť naozaj čokoľvek od seriálov cez daily vlogy až po krátke food videá, ako robí napríklad Tasty
  • live videá, ktoré posilňujú interakciu s publikom – v poslednom čase robí viacero osobností pravidelné live streamy, kde odpovedajú na otázky fanúšikov alebo rozoberajú konkrétne témy. Prečo z toho nespraviť ucelený koncept?! 🙂

Samozrejme, Facebook na začiatku zainvestoval aj do produkcie vlastných programov, aby inšpiroval ostatných tvorcov. 🙂 Hovorí sa až o investícii vo výške 1 miliardy dolárov.

Vo videách bude možné aj inzerovať cez in-stream videoreklamy. Tie budú môcť mať dĺžku 5 až 15 sekúnd a budú sa umiestňovať vo videách dlhších ako 90 sekúnd. Zatiaľ ich bude možné využiť iba pri optimalizácii kampaní na video views, brand awareness a page post engagement.

facebook watch, facebook, daren curtis, blog, reklamna agentura, social media marketing

Na Slovensku si ešte chvíľu počkáme

Tak ako na každú novinku od Facebooku, aj na Facebook Watch si v našich končinách ešte pár týždňov (hádam nie mesiacov) budeme musieť počkať. Koncom augusta začala spoločnosť sprístupňovať novú platformu používateľom v USA, na ktorých bude pozorovať, ako ju prijali, ako ju používajú, čo zmeniť a vylepšiť.

Každopádne je však dobré byť na príchod Watch na náš trh pripravený. Ak vo vašej komunikačnej stratégii pracujete s YouTube, zamyslite sa, či neprejsť aj na Facebook. Predpokladám, že veľa tvorcov, najmä vlogerov, sa buď rozšíri, alebo úplne presunie, pretože príjmy, ktoré môžu z Facebooku vyťažiť, budú pre nich zaujímavé. A čo je najdôležitejšie, veľa značiek aj jednotlivcov má už na Facebooku vybudovanú silnú základňu fanúšikov a bola by škoda nevyžiť to, že ich nebudú musieť kvôli videoobsahu ťahať mimo tohto prostredia.