Prísť večer z práce a niekoľkými jednoduchými vetami zapnúť televízor, zvýšiť teplotu kúrenia, objednať večeru, zistiť predpoveď počasia na ďalší deň či nastaviť budík. Nemusíte pre to urobiť nič, iba si nahlas zaželať. Pekná predstava, ktorá už nie je iba súčasťou sci-fi filmov.

Hlasoví asistenti sú na svete už niekoľko rokov. Či už hovoríme o Siri v iOS zariadeniach, alebo o asistentovi v Android prístrojoch. Dnes sme však už s voice control zariadeniami podstatne ďalej. Už nemusíme pri zadávaní povelu držať v ruke mobil a sledovať výsledky na jeho displeji. Namiesto toho nám ich zariadenie, ktoré je zároveň domácou dekoráciou, porozpráva. 🙂  Reč je o asistentoch z dielne dvoch technologických gigantov – Amazon a Google.

Alexa, pripomeň mi, že mám zajtra kúpiť mlieko 

A Alexa vám to pripomenie. Keď sa raz naučí po slovensky. Alexa je osobný hlasový asistent od Amazonu a na svete je už niekoľko rokov. Momentálne je dostupná v USA, Británii a v Nemecku. Vďaka nej dokážete ovládať vašu smart domácnosť (zapnúť či vypnúť svetlá, elektrické zariadenia, otvárať garážovú bránu, nastavovať termostat a mnoho ďalšieho), plánovať si to-do list, vyhľadávať informácie na internete, nastavovať si pripomienky, nakupovať online (samozrejme, cez Amazon), počúvať hudbu a veľa ďalších vecí, na ktoré ste kedysi potrebovali mať pred sebou nejakú aplikáciu. Vďaka tomu, že systém je otvorený vývojárom, funkcie (nazývané skilly) neustále pribúdajú.

alexa amazon
Zdroj foto: Marketingland.com

Jediné, čo potrebujete, je jedno zo zariadení Echo, Dot alebo Tap. Sú to vlastne reproduktory so zabudovaným mikrofónom, ktorý rozpoznáva váš hlas. Alexa ako asistent je však aj súčasťou zariadení tretích strán ako napríklad Lenovo. Ako však reálne funguje? Echo alebo iné zariadenie sa „zobudí“ na oslovenie Alexa, čo spoznáte rozsvietením LED pásika na hornom okraji reproduktora. Hneď po oslovení teda môžete zadať ľubovoľný príkaz, napríklad: „Alexa, aká je predpoveď počasia pre Paríž?“ V takom prípade vám odpovie takmer okamžite. Ak ju však poprosíte napríklad o nejaký vtip, chvíľku si počkáte.

https://www.youtube.com/watch?v=FQn6aFQwBQU

Alexa je, samozrejme, zaujímavý systém aj pre marketérov. Dokáže napríklad reportovať štatistiky z analytických nástrojov, takže na jeden povel si môžu vypočuť, ako sa im darilo za konkrétne obdobie.

Keďže vývoj skillov pre Alexu je otvorený, využiť to môžu napríklad tvorcovia stále populárnejších podcastov. Jedným povelom si tak používatelia budú môcť vypočuť najnovší diel.

Známy marketingový mág Gary Vaynerchuk a jeho tím napríklad pripravili skill nazvaný GaryVee 365. Stačí povedať: „Alexa, what´s my Flash Briefing?“ a každý deň sa vám prehrá iný príhovor od Garyho o biznise, sebarozvoji a podobne.

Prečítajte si aj článok, ktorý je venovaný samotnému Garymu

Poslednou novinkou z tohto roka je Echo Show. Nejde už iba o reproduktor, ale aj o 7-palcový LCD displej, ktorý vám dáva možnosť sledovať videá na YouTube, napojiť sa na kamery vo vašom dome či robiť videohovory. Stále všetko ovládané hlasom.

https://www.youtube.com/watch?v=lXr4ozneH9I

Okej, Google, teraz ty

Google Home je viacmenej to isté ako Echo, len vyzerá inak a pracuje s Google Assistantom. „Zobúdza“ sa práve na oslovenie „Okej, Google“, čo je trošku komplikovanejšie, ale asi sa s tým dá žiť. 🙂  Google prišiel s vlastným reproduktorom o niečo neskôr, no je asi jasné, že funkcionalitou sa dokáže zariadeniam s Alexou vyrovnať.

google home

Hlavnou výhodou Google Home je práve Google, takže pri vyhľadávaní niektorých informácií je Home rýchlejší a presnejší. Naopak, negatívom je rozhodne to, že systém Googlu nie je taký otvorený vývojárom.

Pripomeňte si, ako využil Google Home vo svojej kampani Burger King. 🙂

Kto víťazí?

Myslím si, že vyberať medzi zariadeniami s Alexou a Google Assistantom bude ako vyberať medzi BMW a Audi. Obe sú špičky v segmente, no majú svoje nedostatky. Veľa, samozrejme, závisí od osobných preferencií používateľov. Každopádne YouTube je plný videí, ktoré ich porovnávajú, takže názor si môžete urobiť sami. Do konca roka by mal obom konkurentom pribudnúť do partie ďalší, keďže vlastné zariadenie začne predávať aj Apple. Uvidíme, ako zamieša karty.


Zdroj foto: Thewirecutter.com

Viem, že písať o niečom, čo nie je u nás zatiaľ dostupné, môže pôsobiť zvláštne. A to najmä s prihliadnutím na to, že minimálne Echo už nie je žiadna extra novinka. Ovládanie hlasom na tejto úrovni je však veľkým technologickým pokrokom, ktorý môže reálne zjednodušiť naše každodenné životy. Preto je dobré už teraz vedieť, čo môžeme očakávať a o to viac sa tešiť, kedy Alexa alebo Google Assistant budú hovoriť aj našou rečou.

Na mieste je však aj obava z absolútnej straty súkromia, keďže všetky povely, ktoré použijete, sa zaznamenávajú ako cookies v prehliadači. Podľa mňa je však zbytočné venovať tomu priveľkú pozornosť, keďže otázka súkromia na internete bude vždy aktuálna a myslím si, že jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je prestať technológie používať. A to asi väčšina z nás nechce. 🙂