F8 je konferencia, ktorú netreba zvlášť predstavovať. A ak by predsa, ide o konferenciu určenú predovšetkým pre vývojárov Facebooku a marketérov, na ktorej sa každoročne dozvedáme ďalšie smerovanie Facebooku a jeho hlavné novinky na nadchádzajúce obdobie.

Veľká konferencia F8 prebieha v San Jose, v Kalifornii a tento rok pripadla na dátumy 1. a 2. máj. My vám prinášame zhrnutie najväčších noviniek, ktoré odzneli z úst samotného CEO Marka Zuckerberga počas jeho keynote.

F8 konferencia

Clear history alebo zmazanie histórie

Po nedávnych udalostiach v súvislosti so zneužitím dát o používateľoch Facebooku spoločnosťou Cambridge Analytica, Mark zdôraznil potrebu sústrediť sa na ochranu súkromia. Jedným z mnohých krokov, ktoré v rámci tejto výzvy Facebook zavádza, je novinka Clear History. Nová funkcia ochrany súkromia bude spustená v priebehu najbližších mesiacov a bude fungovať podobne ako vymazanie súborov cookies z webového prehliadača. Budete môcť vidieť všetky aplikácie a webstránky, s ktorými ste cez svoje facebookové konto interagovali a tieto údaje budete môcť zo svojho účtu zmazať.

Zoznamka na Facebooku

Medzi dlhodobé ciele Facebooku patrí snaha spájať ľudí a budovať hodnotné vzťahy. Táto myšlienka sa teraz posúva na novú úroveň. Podľa slov Marka sú na Facebooku milióny užívateľov so statusom single vo svojom profile. A nielen to. Údajne až jedno z troch manželstiev v USA vzniklo zoznámením sa cez internet. Preto sa môžeme tešiť na obdobu Tinderu na Facebooku, ktorý vám bude ponúkať potenciálnych partnerov mimo vášho friends listu. Funkcia bude dobrovoľná.

F8 konferencia

Videochat v Instagrame

Opäť, v rámci myšlienky budovania vzťahov, zavádza Instagram funkciu video chatu. Naživo sa tak môžete rozprávať s vaším kamarátom, alebo hneď s niekoľkými naraz v skupinovom video chate. Okno si môžete minimalizovať a popri rozhovore naďalej scrollovať Instagram.

Nový spôsob objavovania obsahu

Po vzore Explore feedu na Facebooku je Markovou snahou uľahčiť ľuďom objavovanie hodnotného obsahu aj na Instagrame. Nedávno sme sa dočkali zavedenia funkcie sledovania hashtagov. Ďalším krokom je vynovenie dizajnu explore záložky, v ktorej bude obsah zoradený podľa jednotlivých tém. Témy by mali byť ešte viac šité na mieru pre vás podľa toho, o čo prejavujete záujem.

Filtre vďaka rozšírenej realite

Nové nekonečné možnosti nás čakajú na Instagrame vďaka rozšírenej realite. Filtre, podobné tým na Snapchate, máme v aplikácii už teraz. Avšak nových unikátnych filtrov by sme sa mali dočkať vďaka partnerstvu Instagramu s tretími stranami ako BuzzFeed, Vogue, Kylie Jenner a ďalší. Výsledkom môže byť napríklad možnosť vyskúšať si nový rúž z kozmetiky Kylie práve vďaka AR filtru.

F8 konferencia

Skupinový video hovor

Tak, ako na Instagrame, aj vo WhatsApp bude najväčšou novinkou možnosť skupinového video hovoru.

WhatsApp Business

Na začiatku tohto roka sme sa dočkali novinky WhatsApp pre business. Aplikácia je určená predovšetkým na to, aby pomohla spojiť zákazníkov so small business firmami. K dnešnému dňu ju využíva už viac ako 3 milióny ľudí. Ďalším krokom, na ktorom sa pracuje, je nájsť spôsob, ako umožniť aj veľkým korporáciám ľahšie sa spojiť so svojimi zákazníkmi.

Stories vo WhatsApp

Po Instagrame a Facebooku prichádzajú na rad stories aj vo WhatsApp. Inšpiráciou je vraj fakt, že obrovské množstvo používateľov tejto aplikácie si denne aktualizuje svoj status.

F8 konferencia

Redizajn Messengera

Aby bola komunikácia na Messengeri čo najjednoduchšia a najrýchlejšia, aplikácia sa dočká redizajnu, ktorý by mal byť „čistejší“ a prehľadnejší.

AR efekty

Pretože Markova malá dcérka Max zbožňuje, keď s ňou telefonuje cez Messenger a má na hlave filter zajačích ušiek, v tomto trende hodlá pokračovať aj naďalej a prinášať ďalšie a ďalšie AR efekty vo fotoaparáte.

Boty pre firmy

Nakoľko komunikácia s firmami prostredníctvom botov sa teší veľkej obľube, „botovať“ budeme aj naďalej. Aktuálnou správou je, že skončila aj tzv. bot pauza a je opäť možné spárovať nových botov s business stránkami.

Toto bolo zhrnutie najväčších noviniek, na ktoré sa môžeme tešiť. Ak si chcete vypočuť celý Markov keynote, nájdete ho na jeho facebookovom profile. Pokiaľ vás zaujímajú aj ostatní spíkri, všetky videá nájdete na oficiálnej stránke F8.