Vznikli v Japonsku, v preklade znamenajú „obrázkový znak“ a denne ich používame v online komunikácii. Emojis už dávno nie sú len obyčajnými „smajlíkmi“. Sú jedným zo znakov súčasnej pop kultúry, fenoménom, ktorý sa stal súčasťou našich životov.

Prvé emojis vytvoril na konci minulého storočia Shigetaka Kurita, ktorý pracoval pre japonského mobilného operátora NTT DoCoMo. Inšpirovali ho symboly používané v predpovediach počasia, čínske znaky, ale aj japonský komiks Manga, ktorý používal rôzne symboly na vyjadrenie emócií.

Mimo Japonska sa ich popularita prejavila až po roku 2010, kedy sa začali objavovať v prvých smartfónoch.

Svetový deň aj vlastná encyklopédia

 Všimli ste si, že emoji kalendáru vo vašom iPhone vždy zobrazuje dátum 17. júl? Nie je to náhoda. Práve v tento deň v roku 2002 predstavil Apple svoju aplikáciu iCal pre Mac. Fanúšikovia tak spočiatku volali tento deň ako „International Emoji Calendar Day“, z čoho nakoniec vznikol World Emoji Day.

Prvotná myšlienka svetového dňa emoji vznikla ako súčasť kampane Emojipedie, čo je vlastne databáza všetkých emojis, ktorá zaznamenáva všetky zmeny, vysvetľuje význam jednotlivých symbolov a ukazuje tiež ich podobu na rôznych druhoch zariadení.

Emojipedia dosiahla začiatkom roka 140 miliónov návštev za rok, čo jej dalo enormnú silu. Tú využila napríklad aj pri presvedčení Apple, aby svoje emoji pištole vymenili za ikonku detskej striekacej pištoľky.

emoji, world emoji day, blog, daren curtis, reklamna agentura

Po pridaní najnovších 69 nových emojis z júna tohto roka sa ich počet ustálil na 239.

„Slovo“ roka 2015

Ak ste mali pred dvoma rokmi internet, tejto správe ste zrejme neunikli. University of Oxford na webe OxfordDictionaries.com vyhlásila „Face With Tears of Yoy“ za Slovo roka 2015. Myslím, že to je jasným dôkazom toho, aký vplyv majú emojis na náš každodenný život, komunikačné návyky a celú kultúru nielen mladých ľudí.

Aj v tomto roku sa na základe výskumu University of Michigan potvrdilo, že ide o najpopulárnejšie emoji na svete. Vedci skúmali viac ako 420 miliónov správ z vyše 200 krajín sveta. Táto štúdia tiež napríklad zistila, že Francúzi najviac používajú emoji vyjadrujúce lásku.

emoji, world emoji day, blog, daren curtis, reklamna agentura

Láska je celkovo najčastejšie vyjadrovanou emóciou prostredníctvom emojis. Tradičné červené srdce bolo najpoužívanejším emoji na Instagrame za rok 2016.

Už aj v kinách

Minulý rok vznikla o Emojis divadelná hra, Emojiland, ktorá mala premiéru v Los Angeles. Tento rok prišlo ešte niečo viac. Od 10. augusta sa v našich kinách objavil celovečerný animovaný 3D film. V ňom sa nám predstavil život v metropole Textopolis, ktorá sa skrýva v našich smartfónoch. Emojis v nej žijú v nádeji, že si ich raz majiteľ vyberie do správy. Jednej z postáv prepožičal hlas aj aktuálne najvychytenejší americký moderátor James Corden, alebo speváčka Christina Aguilera.

emoji, world emoji day, blog, daren curtis, reklamna agentura

Neoddeliteľná súčasť digitálu

Aj my v darene, ako ľudia aktívne žijúci v digitálnom svete, si uvedomujeme, že emojis sú viac alebo menej súčasťou našich životov. Každý z nás má svoju obľúbenú ikonku. Preto sme sa rozhodli pracovať s nimi aj v našej novej kampani a zapracovať ich do nových vizuálov. Chápeme, že emojis stierajú rozdiely medzi rôznymi kultúrami a sú jazykom mladých ľudí, medzi ktorých stále patríme aj my 🙂 Robíme všetko preto, aby sme stíhali tempu tejto doby a vďaka tomu mohli byť spoľahlivým partnerom pre našich aktuálnych aj budúcich klientov 🙂