Hudba je pri reklamných spotoch veľmi dôležitá, no jej úloha je vždy iná. Raz iba jemne dopĺňa vizuál ako krovie, inokedy je hlavným ťahúňom a predstaviteľom celej myšlienky. Snažil som sa pre vás vybrať songy, ktoré ma oslovili, vyskytli sa v reklamách prevažne so slovenskou lokalizáciou a pripravil som z nich playlist. K pár reklamám si povieme v článku aj niečo viac.

1. Fiat Grande Punto (Hardknox – Fire like this) 

Reklama na Fiat, ktorá sa vysielala v slovenských televíziách v roku 2007, zožala medzi konzumentmi úspech najmä vďaka skvelému podkladu od skupiny Hardknox. Hudba spolu s atraktívnym vizuálom ostala v pamäti nejedného diváka.

2. Renault Mégane (Amanda Groove – I see you baby)

Pokračujeme v automobilových reklamách. Práve v nich sa najviac využívajú dynamické hudobné podklady, ktoré zvýrazňujú rýchlosť, dynamiku a komfort áut. Reklama na Renault Mégane, ktorý v tej dobe prešiel výrazným faceliftom najmä v zadných partiách, využila hudobný podklad trocha inak. Vizuál doplnený hudbou spolu jednoznačne odkomunikovali presne to, čo chceli.

3. Zlatý bažant (Jerry Mungo – In the summer time)

Reklama na slovenské pivo z roku 2007 využila ako podklad veľmi pozitívnu, priam letnú pieseň. Čašníci, ktorí chodia po meste s dokonale načapovanými pivami, robia ľuďom radosť a vyvolávajú v divákovi super emócie z veľkej časti aj vďaka hudbe.

4. Kinder Bueno (Selah Sue – This world)

Selah Sue sa prednedávnom objavila v Bratislave. V lete ju môžete zhliadnuť aj na festivale Grape. Spoločnosť Kinder si vypožičala jej pieseň a vsadila ju do jemne „upírsko-zvodného“  vizuálu, v ktorom upíri prahnú po Kinder Bueno. Ja osobne si vždy pri tejto pesničke spomeniem práve na Kinder Bueno.

5. Renault Clio (James Brown – Get up I feel like being a sex machine)

Opäť sme pri autách. Vtipná reklama, ktorá je postavená na 1 sekunde z piesne od Jamesa Browna. Chlapík si spieva jednu frázu z piesne a na konci reklamy vlastne zistíme prečo.

6. Absolut Vodka (Sweedish House Mafia – Greyhound)

Táto reklama má 2 verzie. TV Spot, ktorý má klasických 30 sekúnd a verziu klipu pre pieseň, na konci ktorej sa jednoducho ukáže produkt. Pekný vizuál, dobrá hudba a kvalitný produkt spolu naoko nemusia úplne dávať zmysel, ale zapamätateľnosť je aj napriek tomu veľmi vysoká.

Vytvoril som pre vás aj playlist na Spotify, v ktorom si môžete vypočuť až 26 piesní z reklám, ktoré sa hrali hlavne u nás na Slovensku. Určite budete veľkú väčšinu z nich poznať, tak si to užívajte.

Link na playlist:
daren&curtis – Songy z reklám
Alebo dajte jednoducho v Spotify vyhľadávať: daren&curtis

7. Opel Corsa (Sean Paul – Send it on)
8. Orange Slovensko (Modjo – Lady)
9. BMW i8 (Awolnation – Sail)
10. BMW 6 (Slack wax – Close to my fire)
11. Toyota Optimal Drive (Free Design – Love you)
12. T-mobile Slovensko (Koop Featuring Yukimi Nagano – Summer Sun)
13. Citroen C4 (Johannes Brahms – Hungarian Dance No. 5)
14. Bonaqua (Chemical Brothers – Surface to air)
15. Kooperativa (Rita Pavone – Bella Ciao)
16. Jacobs (Elvis Presley – Return to sender)
17. Peugot 207 (The Fratellis – Chelsea Dagger)
18. Toyota Auris (Ash – Shining Light)
19. Tatrabanka (Finley Quaye – Your Love Gets Sweete)
20. Peugeot 407 (Nichole Alden – Baby now)
21. Reanult Scénic (Presidents Of The United States Of America – Ca Plane Pour Moi)
22. Fiat Grande Punto (Marilyn Manson – Sweet Dreams)
23. MasterCard (Renato Carosone – Tu vuo‘ fa l’Americano)
24. Magnesia Multia (Yann Tiersen – Comptine D’Un Autre Ete L’Apres Midi)
25. Toma džúsy (Shockin Blue – Venus)
26. T-mobile Slovensko (The Sounds – Tony the Beat)

Ak vám v tomto playliste chýbajú nejaké songy z reklám, neváhajte ma kontaktovať na tcako@darencurtis.sk. Playlist budem aktualizovať aj podľa vašich odporúčaní.

Prajem príjemné počúvanie.

 

Mohlo by vás zaujímať: